Każdy uczeń, od klasy pierwszej realizuje dwa przedmioty w zakresie rozszerzonym.
Wszyscy uczniowie w klasie realizują rozszerzenie z języka polskiego.
Drugie rozszerzenie uczeń wybiera spośród trzech przedmiotów takich jak: język angielski, historia albo wiedza o społeczeństwie.
Każdy uczeń uczy się dwóch języków obcych:
języka angielskiego oraz drugiego języka wybranego spośród trzech:
- język francuski
- język hiszpański
- język niemiecki
Języki obce nauczane są międzyoddziałowo zgodnie z poziomem zaawansowania ucznia. W klasie tej dodatkowo realizowany jest przedmiot język angielski w prawie i naukach społecznych.
Klasa ta objęta jest patronatem:
- Instytutu Filologii Polskiej, Wydziału Prawa i Administracji oraz Politologii i Dziennikarstwa UMCS w Lublinie
- Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Umowa patronacka pozwala uczniom przygotowywać się do życia uniwersyteckiego, systematycznie uczestnicząc w zajęciach organizowanych dla klasy przez pracowników naukowych uczelni - zarówno na terenie UMCS w Lublinie jak również w budynku szkoły. Bardzo dobra współpraca układa się również z wykładowcami i studentami z kół naukowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Realizowany w klasie, w zakresie rozszerzonym, program języka polskiego uwzględnia elementy dziennikarstwa takie jak zakres etyki dziennikarskiej, historię dziennikarstwa, gatunki publicystyczne w mediach oraz elementy edukacji filmowej. Atrakcyjność oddziału podnosi prowadzona od klasy pierwszej edukacja medialna w formie warsztatów dziennikarskich i teatralnych (programowe wycieczki do radia, telewizji, redakcji czasopism), aktywne uczestniczenie w życiu kulturalnym (teatr, kino, muzea, spotkania z ludźmi kultury i nauki).
Realizując program rozszerzenia z wiedzy o społeczeństwie, stawiamy na praktyczną stronę poprzez warsztaty prawnicze z udziałem sędziów, adwokatów, radców prawnych oraz kuratorów sądowych w Sądzie Rejonowym i Okręgowym, warsztaty z zakresu parlamentaryzmu w Sejmie i Senacie RP. Dodatkowo uczniowie biorą udział w zajęciach dla szkół partnerskich UMCS na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa oraz Prawa i Administracji. Stawiamy również na historię, realizując projekt „Dotknij historii” (są to warsztaty dla uczniów organizowane we współpracy z Państwowym Muzeum na Majdanku, Muzeum Wojska Polskiego czy Muzeum Powstania Warszawskiego).
Profil dziennikarsko - prawniczy współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej i Centrum Edukacji Obywatelskiej przy realizacji ogólnopolskich projektów, warsztatów i konkursów. Bardzo wartościowe są także projekty Muzeum Polin, którego II LO jest Ambasadorem, służące kultywowaniu wielokulturowości. Współpracujemy z Ośrodkiem Brama Grodzka, gdzie realizujemy m.in. takie warsztaty jak Listy do Henia czy Misterium Światła, związane z poznaniem i upamiętnianiem historii lokalnej. Bierzemy udział w projekcie Śladami Żydów Lubelskich - Polin, a w ramach współpracy z instytucją Centropa - kadra uczestniczy w międzynarodowych szkoleniach i projektach dofinansowywanych przez International Visegrad Fund. Współpracujemy także z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, w tym roku realizując projekt Globalna Szkoła. Nowym partnerem jest Muzeum Historii Kobiet z Poznania przy współpracy, którego realizujemy projekt HerStories. Z problematyką Holokaustu związana jest także wymiana międzynarodowa: Polska - Słowacja - Czechy. Kolejną możliwości otwarcia się na świat daje udział w projekcie „Szkoła Ambasadorem Parlamentu Europejskiego”.
Młodzież może rozwijać swoje talenty na zajęciach Teatru Trzydziestu, biorąc udział np. w Ogólnopolskim Festiwalu Szekspirowskim czy Ogólnopolskich Spotkaniach Fredrowskich oraz przygotowując się do konkursów recytatorskich takich jak Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. J. Czechowicza, Ogólnopolski Konkurs Recytatorsko - Krasomówczy “W kręgu poezji Grażyny Chrostowskiej” czy Wojewódzki Konkurs Recytatorski im. K. K. Baczyńskiego. Prężnie działający Szkolny Klub Fotograficzny to idealne miejsce dla pasjonatów zatrzymania chwili w obiektywie.
Warto podkreślić, że tej klasie została wprowadzona innowacja edukacyjna - praca metodą Davida Rocka- SCARF, służąca świadomemu budowaniu zespołu.
Perspektywy dalszego kształcenia na kierunkach studiów: prawo, administracja, cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo narodowe, kryminologia, kierunki prawno - administracyjne, administracja publiczna, psychologia, pedagogika, politologia, mediacja społeczna, filologia polska oraz inne filologie, produkcja medialna, produkcja filmowa, edytorstwo, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, lingwistyka stosowana, animacja kultury, public relations, lingwistyka i inne.
Wymienione kierunki studiów kształcą w zawodach, na które jest zawsze zapotrzebowanie.