Każdy uczeń, od klasy pierwszej realizuje dwa przedmioty w zakresie rozszerzonym.
Wszyscy uczniowie w tym profilu realizują rozszerzenie z matematyki.
Drugie rozszerzenie uczeń wybiera spośród czterech przedmiotów takich jak: geografia, fizyka, informatyka albo język angielski.
Każdy uczeń uczy się dwóch języków obcych:
języka angielskiego oraz drugiego języka wybranego spośród trzech:
-
język francuski,
-
język hiszpański
-
język niemiecki.
Języki obce nauczane są międzyoddziałowo zgodnie z poziomem zaawansowania ucznia. W klasie tej dodatkowo realizowany jest przedmiot język angielski w biznesie.
Klasa matematyczna objęta jest patronatem:
-
Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej - Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki
-
Politechniki Lubelskiej - Wydział Elektrotechniki i Informatyki
-
Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
W ramach podpisanych umów patronackich z lubelskimi uczelniami, uczniowie tego oddziału uczestniczą w zajęciach uniwersyteckich Koła Olimpijskiego oraz wykładach, warsztatach, laboratoriach związanych z matematyką, informatyką, geografią, fizyką. Współpraca z AGH w Krakowie otworzyła możliwość stworzenia autorskiego kursu powtórkowego z matematyki dla maturzystów przystępujących zarówno do egzaminu na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Kadra naukowa i studenci są także częstymi gośćmi w II LO podczas różnych wydarzeń naukowych.
Uczniowie klas matematycznych rozwijają swoje zainteresowania przedmiotami ścisłymi na zajęciach organizowanych przez Akademię Matematyki II LO oraz poszerzają swoje horyzonty podczas wyjazdów kulturalnych i wycieczek turystyczno – krajoznawczych, zarówno w kraju jak i za granicą. O wszechstronny rozwój uczniów dba kadra pedagogiczna, stale podnosząca swoje kwalifikacje, czynni egzaminatorzy OKE. Nowoczesne metody nauczania to znak rozpoznawczy zespołu nauczycieli matematyki II LO. Od roku szkolnego 2023/2024 w szkole wdrażana jest innowacja pedagogiczna „Matematyczne wariacje, czyli jak bez stopni budujemy relacje”. Na lekcjach matematyki uczniowie pracują, rozwijając kompetencje 4K i kulturę krytycznego myślenia.
Ukończenie tej klasy daje perspektywy dalszego kształcenia na kierunkach studiów takich jak: architektura, automatyka i robotyka, energetyka, lotnictwo i kosmonautyka, ekonomia, informatyka, grafika komputerowa, matematyka, fizyka, elektronika, elektrotechnika, mechatronika, architektura, budownictwo, geodezja, inżynieria pojazdów mechanicznych i hybrydowych, inżynieria środowiska, telekomunikacja, politechnicznych i innych.
Wymienione kierunki studiów kształcą specjalistów, na których zawsze jest zapotrzebowanie na rynku pracy.