Każdy uczeń, od klasy pierwszej realizuje dwa przedmioty w zakresie rozszerzonym.
Wszyscy uczniowie w klasie realizują rozszerzenie z geografii.
Drugie rozszerzenie uczeń wybiera spośród dwóch przedmiotów takich jak: język angielski albo wiedza o społeczeństwie.
Każdy uczeń uczy się dwóch języków obcych:
języka angielskiego oraz drugiego języka wybranego spośród trzech:
- język francuski
- język hiszpański
- język niemiecki
Języki obce nauczane są międzyoddziałowo zgodnie z poziomem zaawansowania ucznia. W klasie tej dodatkowo realizowany jest przedmiot język angielski w turystyce i na rynku pracy.
Klasa geograficzno - językowa objęta jest patronatem:
- Uniwersytetu Przyrodniczego
- Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Propozycja tej klasy kierowana jest do miłośników geografii. W ramach współpracy z Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie uczniowie uczestniczą w wykładach, debatach, odczytach oraz zajęciach warsztatowych i terenowych organizowanych przez Wydział NoZiGP między innymi podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki, Dnia Ziemi, Światowego Dnia Mokradeł, odczytów Polskiego Towarzystwa Geograficznego i Międzynarodowego GISDay. Dzięki współpracy w murach naszej szkoły odbywają się warsztaty prowadzone przez studenckie koła naukowe m.in.: SKN Planistów “SmartCity”, SKN Geografów, SKN Turystyki i Rekreacji “Globtroter”, SKN Geoinformatyków GeoIT. Atrakcyjność oddziału podnoszą specjalistyczne geologiczne warsztaty terenowe GeoLearning organizowane przez pracowników dydaktycznych Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego w Górach Świętokrzyskich, Sudetach oraz nad Morzem Bałtyckim. Klasa geograficzno - językowa bierze udział w ogólnopolskim programie ArcGIS w szkole, prowadzonym przez ESRI Polska w ramach współpracy Komisji Europejskiej i Esri Inc. pod nazwą „The Digital Skills and Job Coalition”. Dzięki temu uczniowie mają możliwość tworzenia tematycznych opracowań kartograficznych z wykorzystaniem geograficznych systemów informacji i wiedzy w zakresie STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics – nauka, technologia, inżynieria i matematyka). Uczniowie tej klasy uczestniczą również w ogólnopolskich projektach edukacyjnych z zakresu ochrony środowiska i ekologii, w wielu konkursach geograficznych, geologicznych oraz przyrodniczo - ekologicznych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolski
Uczniowie tej klasy mają możliwość rozwijać swoje zainteresowania i zdolności językowe poprzez udział w zajęciach i wykładach prowadzonych przez pracowników Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych UMCS, British Council oraz Fundacji Kultury Irlandzkiej. Nauka w tym profilu to udział w życiu kulturalnym (kino, teatr, muzea, wystawy), wizyty w radio i telewizji, a także warsztaty prowadzone przez zagranicznych studentów dzięki uczestnictwu w programie "Native Speaker w Naszej Szkole". Ponadto projekt edukacyjny EPAS - European Parliament Ambassador School Programme, to warsztaty, szkolenia i zajęcia, poruszające kwestie ważne dla młodych Europejczyków oraz wyjazdy zagraniczne w ramach współpracy z Parlamentem Europejskim. Atrakcyjność tego profilu podnosi współpraca z Instytutem Stosunków Zagranicznych Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS dzięki, której uczniowie biorą udział w spotkaniach i debatach w języku angielskim takich jak "Diplomatic Talks" czy "The American Corner Nuclear Debate".
Dzięki wycieczkom zagranicznym (m.in. do Londynu, Barcelony, Lizbony, Paryża) uczniowie poznają świat i rozwijają swoje kompetencje językowe.
Nauka w tym profilu otwiera drogę do dalszego kształcenia na następujących kierunkach studiów: ekonomia i zarządzanie, geografia, geologia, geodezja i kartografia, geoinformatyka, geoinformacja środowiskowa, geografia wojskowa, zarządzanie kryzysowe, turystyka i rekreacja, gospodarka przestrzenna, planowanie przestrzenne, kształtowanie środowiska, stosunki międzynarodowe, administracja publiczna, administracja europejska, administracja i polityka publiczna, cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo wewnętrzne, prawo i administracja, hotelarstwo, ekonomia, lingwistyka stosowana, filologia angielska, English Studies, amerykanistyka, europeistyka i inne.
Wymienione kierunki studiów kształcą specjalistów, na których zawsze jest zapotrzebowanie na rynku pracy.