19 września młodzież z klasy IVB o profilu biologiczno-chemicznym uczestniczyła w ramach LFN w zajęciach organizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy, Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach. W ramach projektu przygotowano dla naszych uczniów warsztaty:
Wprowadzenie do parametrów fizjologicznych pracy układu serowo-naczyniowego.
Podstawowe parametry fizjologiczne pracy serca są kluczowymi wskaźnikami stanu zdrowia zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Znajomość tych parametrów umożliwia prowadzenie skutecznych badań przesiewowych, diagnostykę chorób układu sercowo-naczyniowego oraz monitorowanie stanu pacjentów. Na zajęciach omówiono szczegółowo normy tych parametrów, metody ich pomiaru oraz interpretację wyników. Młodzież samodzielnie wykonała szereg zadań np.
-
Mierzenie tętna i saturacji w spoczynku i po wysiłku
-
Osłuchiwanie stetoskopem rytmu serca i pracy zastawek
-
Mierzenie ciśnienia krwi ciśnieniomierzem
-
Podstawowe badanie EKG
Absorpcja atomowa na tropie „heavymetalowych” przestępców.
W trakcie zajęć uczestnicy poznali wszystkie etapy procesu identyfikacji toksycznych metali w materiale biologicznym - od poboru próbki poprzez jej przygotowanie, wyizolowanie toksyny z próbki, aż po jej jakościowe i ilościowe oznaczenie. Przeprowadzona została demonstracja nowoczesnej aparatury badawczej – spektrometrów absorpcji atomowej, bomby teflonowej, analizatora rtęci. Osoby chętne, przeprowadziły analizę rtęci w próbkach własnych włosów.
Czekolada – pyszna przekąska czy śmiertelne zagrożenie?
Czekolada jest jedną z najchętniej spożywanych przekąsek i dla ludzi praktycznie nie stanowi zagrożenia. Jednakże dla psów może być śmiertelną trucizną.
W ramach projektu teobromina została wyodrębniona z gorzkiej czekolady w wyniku ekstrakcji chlorkiem metylenu z wykorzystaniem aparatu Soxhleta. Następnie obecność tego alkaloidu w uzyskanym ekstrakcie została potwierdzona za pomocą chromatografii cienkowarstwowej (TLC).
Zajęcia poprowadził absolwent naszej szkoły dr Rafał Olchowski. Pozdrawiamy.
Warsztaty stanowiły dla uczniów świetną zabawę, a pasja i ogromne zaangażowanie prowadzących zajęcia sprawiły, że czas bardzo szybko upłynął. Dziękujemy