Miniony tydzień obfitował w wydarzenia mające na celu uświadomienie młodzieży, jak wielką i ważną wartością jest zdrowie.
Rozpoczęliśmy w piątek 18 listopada udziałem w konferencji „Profilaktyka więzi emocjonalnych w rodzinie: zagrożenia, dysfunkcje i budowanie relacji”. Uczniowie klasy III A mieli okazję poznać, czym są patologiczne więzi emocjonalne, jakie są podobieństwa i różnice w relacjach ojcowskich i macierzyńskich. Młodzież mogła również usłyszeć jak nałogi i uzależnienia wpływają na więzi emocjonalne w rodzinie i jaka jest szansa na ich odbudowanie. Było to naprawdę interesujące wydarzenie, które pozwoliło uczniom na wysłuchanie ciekawych wystąpień, a jednocześnie skłoniło młodzież do refleksji i zmusiło sięgnąć w głąb siebie.
22 listopada natomiast uczniowie klas II naszego Liceum zostali zaproszeni na spotkanie z Jaśkiem Melą i jego Fundacją „Wypłyń na Głębię”. Jest to program profilaktyczny pt. ”Nie ma sytuacji bez wyjścia”. Podczas spotkania najmłodszy zdobywca dwóch biegunów, a jednocześnie pierwszy niepełnosprawny, który dokonał tego wyczynu, opowiedział o swoim wypadku w 2002 r., w wyniku którego stracił prawe przedramię i lewe podudzie. Opowiedział, jak trudno było znaleźć chęć do życia po wypadku. Pomagali mu w tym rodzice i przyjaciele. Pomoc okazał też Marek Kamiński – znany polarnik. To oni pozwolili uwierzyć, że wypadek nie musi przekreślać wszystkich marzeń. Jasiek wielokrotnie podczas spotkania z uczniami mówił jak ważne jest spotkać w życiu osobę, która nas inspiruje. Podkreślał, że warto mieć plany i marzenia. Że nie można się załamywać i że nawet w najtrudniejszych momentach zawsze jest nadzieja. Z Jaśkiem Melą przyjechał również Piotr Szwędrowski, który podzielił się z gośćmi równie ciekawą i wartościową historią swojego życia. To było niezwykle ważne i inspirujące doświadczenie dla młodych osób.
W dniu 23 listopada, uczniowie klas I, II i III obejrzeli wspólnie film w reżyserii Łukasza Palkowskiego pt.: „Najlepszy”. Jest to historia życia Jerzego Górskiego, który został mistrzem świata w podwójnym triatlonie, pomimo uzależnienia od narkotyków, konfliktów z prawem, utraty najbliższych. Ta fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego była inauguracją „Tygodnia profilaktyki w II LO” w Świdniku.
Dzień 24 listopada to kolejny dzień inicjatyw. Odbyły się dwie sesje – debaty nt. uzależnień. Uczniowie z klas pierwszych i drugich przygotowali prezentacje lub krótkie filmiki, na wybrany wraz z wychowawcą temat, dotyczący różnych uzależnień – skutków, mechanizmów, które stosuje osoba uzależniona, przyczyn sięgania po używki. Prezentacje dotyczyły uzależnienia od narkotyków, alkoholu, Internetu, gier hazardowych oraz napoi energetycznych.
Wspólnie z uczniami, wszystkie prezentacje obejrzeli zaproszeni goście: Pani Magdalena Ćwiklińska – psychoterapeutka, psycholog, terapeuta uzależnień w Młodzieżowym Ośrodku Terapii i Readaptacji "Powrót z U", Pani komisarz Magdalena Szczepanowska z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku oraz Pan Paweł Pranagal – sportowiec, długoletni zawodnik Klubu Avia Świdnik, trener piłkarzy.
Po prezentacjach odbyła się dyskusja na temat szeroko pojętego uzależnienia. Uczniowie mieli bardzo dużo pytań do zaproszonych gości. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas skłonił młodzież do refleksji i przyniósł im wiele korzyści.
Zamknięciem "Tygodnia profilaktyki w II LO" było przygotowanie plakatów lub gier planszowych na temat uzależnień. Efekty wspólnej pracy możemy teraz podziwiać na korytarzu szkolnym.
To jednak nie koniec wydarzeń. Przed nami jeszcze udział klas I w programie profilaktycznym dla młodzieży - koncert RAPPEDAGOGIA, który odbędzie się we wtorek 29 listopada w sali kinowej MOK w Świdniku.