Każdy uczeń, od klasy pierwszej realizuje dwa przedmioty w zakresie rozszerzonym.
Wszyscy uczniowie w klasie realizują rozszerzenie z matematyki.
Drugie rozszerzenie uczeń wybiera spośród czterech przedmiotów takich jak: geografia, fizyka, informatyka albo język angielski.
Każdy uczeń uczy się dwóch języków obcych: języka angielskiego oraz drugiego języka wybranego spośród trzech: język francuski, język hiszpański albo język niemiecki. Języki obce nauczane są międzyoddziałowo zgodnie z poziomem zaawansowania ucznia. W klasie tej dodatkowo realizowany jest przedmiot język angielski w biznesie.
Klasa matematyczna objęta jest patronatem Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie oraz Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej.
W ramach podpisanych umów patronackich, uczniowie tego oddziału uczestniczą w zajęciach uniwersyteckich Koła Olimpijskiego oraz wykładach, warsztatach, laboratoriach związanych z matematyką, informatyką, geografią, fizyką na obu uczelniach. Kadra naukowa i studenci obu uczelni są także gośćmi w II LO podczas wydarzeń naukowych takich jak np. „Dzień Liczby Pi”. Uczniowie klas matematycznych rozwijają swoje zainteresowania przedmiotami ścisłymi na zajęciach Akademii Matematyki, a także podczas wyjazdów edukacyjnych do Instytutu Problematyki Jądrowej w Świerku czy Centrum Nauki Kopernik. Poszerzają swoje horyzonty również podczas wyjazdów kulturalnych i wycieczek turystyczno – krajoznawczych, zarówno w kraju jak i za granicą. O wszechstronny rozwój uczniów dba kadra pedagogiczna, stale podnosząca swoje kwalifikacje, czynni egzaminatorzy maturalni.
Ukończenie tej klasy daje perspektywy dalszego kształcenia na kierunkach studiów takich jak: architektura, automatyka i robotyka, energetyka, lotnictwo i kosmonautyka, ekonomia, informatyka, grafika komputerowa, matematyka, fizyka, elektronika, elektrotechnika, mechatronika, architektura, budownictwo, geodezja, inżynieria pojazdów mechanicznych i hybrydowych, inżynieria środowiska, telekomunikacja, politechnicznych i innych.
Wymienione kierunki studiów kształcą specjalistów, na których zawsze jest zapotrzebowanie na rynku pracy.
Każdy uczeń, od klasy pierwszej realizuje dwa przedmioty w zakresie rozszerzonym.
Wszyscy uczniowie w klasie realizują rozszerzenie z biologii.
Drugie rozszerzenie uczeń wybiera spośród dwóch przedmiotów takich jak: chemia albo język angielski.
Każdy uczeń uczy się dwóch języków obcych: języka angielskiego oraz drugiego języka wybranego spośród trzech: język francuski, język hiszpański albo język niemiecki. Języki obce nauczane są międzyoddziałowo zgodnie z poziomem zaawansowania ucznia. W klasie tej dodatkowo realizowany jest przedmiot język angielski w medycynie.
Klasa biologiczno-chemiczna objęta jest patronatem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Podpisana umowa patronacka skutkuje ścisłą współpracą szkoły z Uniwersytetem Medycznym. Dzięki temu uczniowie systematycznie uczestniczą w zajęciach laboratoryjnych organizowanych dla szkoły na terenie uczelni, w budynku liceum oraz zdalnie. Najbardziej atrakcyjne dla uczniów są zajęcia z anatomii i analityki medycznej, dające obraz studiów medycznych. Uniwersytet Medyczny oferuje uczniom II LO wsparcie w postaci zajęć, warsztatów, laboratoriów, konsultacji prowadzonych przez pracowników naukowych uczelni oraz studentów kół naukowych.
Szkoła dysponuje profesjonalnie wyposażonymi pracowniami przystosowanymi do laboratoryjnych zajęć praktycznych. Kadra czynnych egzaminatorów maturalnych dba o bogatą ofertą zajęć dodatkowych i skuteczne przygotowanie do egzaminów.
Uczniowie tej klasy zdobywają też umiejętności społeczne, współorganizując różne wydarzenia w szkole: Piknik Naukowy, pokazy dla młodszych uczniów, akcje profilaktyczne i ekologiczne. Nie brakuje też ciekawych wyjazdów edukacyjnych do parków narodowych czy ogrodów botanicznych.
Przed absolwentami tej klasy otwarte są perspektywy studiowania przede wszystkim na kierunkach medycznych, takich jak: lekarski, stomatologia, analityka medyczna, farmacja, fizjoterapia, ratownictwo medyczne, dietetyka, biomedycyna, elektroradiologia, techniki dentystyczne, higiena stomatologiczna, pielęgniarstwo, położnictwo, a także pokrewnych, jak kosmetologia, zdrowie publiczne czy wychowanie fizyczne.
Mogą również kształcić się na różnych uczelniach oferujących kierunki przyrodnicze: weterynaria, biologia, chemia, biotechnologia, chemia kosmetyków i środków bioaktywnych, kryminalistyka, leśnictwo, behawiorystka zwierząt, psychologia, inżynieria środowiska, odnawialne źródła energii, technologia żywienia, bioinżynieria medyczna.
Wymienione kierunki studiów kształcą w zawodach, na które zawsze jest zapotrzebowanie na rynku pracy.
Każdy uczeń, od klasy pierwszej realizuje dwa przedmioty w zakresie rozszerzonym.
Wszyscy uczniowie w klasie realizują rozszerzenie z geografii.
Drugie rozszerzenie uczeń wybiera spośród dwóch przedmiotów takich jak: język angielski albo wiedza o społeczeństwie.
Każdy uczeń uczy się dwóch języków obcych: języka angielskiego oraz drugiego języka wybranego spośród trzech: język francuski, język hiszpański albo język niemiecki. Języki obce nauczane są międzyoddziałowo zgodnie z poziomem zaawansowania ucznia. W klasie tej dodatkowo realizowany jest przedmiot język angielski w turystyce i na rynku pracy.
Klasa geograficzno - językowa objęta jest patronatem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Propozycja tej klasy kierowana jest do miłośników geografii. W ramach współpracy z UMCS w Lublinie, uczniowie tej klasy uczestniczą w wykładach i zajęciach warsztatowych, organizowanych na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, między innymi podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki, czy Międzynarodowego GIS Day. Atrakcyjność oddziału podnoszą zajęcia na wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz liczne wycieczki tematyczne do najciekawszych zakątków regionu (np. Roztocze, Polesie) i Polski (Małopolska, Tatry, Bieszczady) - z zajęciami terenowymi z geografii fizycznej.
Uczniowie tej klasy mają możliwość rozwijać swoje zainteresowania i zdolności poprzez udział w zajęciach i wykładach prowadzonych przez pracowników Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych UMCS oraz British Council, udział w życiu kulturalnym (kino, teatr, muzea, wystawy), wizyty w radio i telewizji, a także w warsztatach prowadzonych przez zagranicznych studentów dzięki współpracy z organizacją AIESEC. Ponadto, projekt edukacyjny EPAS - European Parliament Ambassador School Programme, realizowany w tej klasie to warsztaty, szkolenia i zajęcia, poruszające kwestie ważne dla młodych Europejczyków oraz wyjazdy zagraniczne w ramach współpracy z Parlamentem Europejskim. Dzięki wycieczkom zagranicznym (m.in. do Londynu, Barcelony, Lisbony, Paryża) uczniowie poznają świat i rozwijają swoje kompetencje językowe.
Nauka w tej klasie otwiera drogę do dalszego kształcenia na następujących kierunkach studiów: ekonomia i zarządzanie, geodezja i kartografia, geoinformatyka, turystyka i rekreacja, gospodarka przestrzenna, stosunki międzynarodowe, administracja publiczna, administracja europejska, administracja i polityka publiczna, cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo wewnętrzne, prawo i administracja, hotelarstwo, ekonomia, lingwistyka stosowana, filologia angielska, English Studies, amerykanistyka, europeistyka i inne.
Wymienione kierunki studiów kształcą specjalistów, na których zawsze jest zapotrzebowanie na rynku pracy.
Każdy uczeń, od klasy pierwszej realizuje dwa przedmioty w zakresie rozszerzonym.
Wszyscy uczniowie w klasie realizują rozszerzenie z języka polskiego.
Drugie rozszerzenie uczeń wybiera spośród trzech przedmiotów takich jak: język angielski, historia albo wiedza o społeczeństwie.
Każdy uczeń uczy się dwóch języków obcych: języka angielskiego oraz drugiego języka wybranego spośród trzech: język francuski, język hiszpański albo język niemiecki. Języki obce nauczane są międzyoddziałowo zgodnie z poziomem zaawansowania ucznia. W klasie tej dodatkowo realizowany jest przedmiot język angielski w prawie i naukach społecznych.
Klasa ta objęta jest patronatem Instytutu Filologii Polskiej UMCS w Lublinie.
Umowa patronacka pozwala uczniom przygotowywać się do życia uniwersyteckiego, systematycznie uczestnicząc w zajęciach organizowanych dla klasy przez pracowników naukowych uczelni - zarówno na terenie UMCS w Lublinie jak również w budynku szkoły. Bardzo dobra współpraca układa się również z wykładowcami i studentami z kół naukowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Realizowany w klasie, w zakresie rozszerzonym, program języka polskiego uwzględnia elementy dziennikarstwa takie jak zakres etyki dziennikarskiej, historię dziennikarstwa, gatunki publicystyczne w mediach oraz elementy edukacji filmowej. Atrakcyjność oddziału podnosi prowadzona od klasy pierwszej edukacja medialna w formie warsztatów dziennikarskich i teatralnych (programowe wycieczki do radia, telewizji, redakcji czasopism), aktywne uczestniczenie w życiu kulturalnym (teatr, kino, muzea, spotkania z ludźmi kultury i nauki). Wątek prawniczy realizujemy poprzez m.in. wizyty studyjne w Sądzie Rejonowym i warsztaty z zakresu parlamentaryzmu w Sejmie i Senacie RP. Dodatkowo uczniowie biorą udział w różnych projektach edukacyjnych. Należą do nich: projekt „Dotknij historii” (są to warsztaty dla uczniów organizowane we współpracy z Państwowym Muzeum na Majdanku, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytutem Pamięci Narodowej) Ogólnopolski Projekt „BohaterON”.
Klasa dziennikarsko-prawnicza współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej przy realizacji ogólnopolskich projektów, w zależności od oferty instytucji. Bardzo wartościowe są także projekty Muzeum Polin, którego II LO jest Ambasadorem, służące kultywowaniu wielokulturowości. Współpracujemy z Ośrodkiem Brama Grodzka, gdzie realizujemy m. in. warsztaty Listy do Henia czy Misterium Światła, związane z poznaniem i upamietnianiem historii lokalnej. Możliwości otwarcia się na świat daje udział w projekcie „Szkoła Ambasadorem Parlamentu Europejskiego”. Młodzież może rozwijać swoje talenty na zajęciach Teatru Trzydziestu, biorąc udział np. w Ogólnopolskim Festiwalu Szekspirowskim, czy Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym „Wolność” oraz projekcie Ambasady Amerykańskiej „Włącz”. Prężnie działający Szkolny Klub Fotograficzny to idealne miejsce dla pasjonatów zatrzymania chwili w obiektywie.
Perspektywy dalszego kształcenia na kierunkach studiów: prawo, administracja, cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo narodowe, kryminologia, kierunki prawno - administracyjne, administracja publiczna, psychologia, pedagogika, politologia, mediacja społeczna, filologia polska oraz inne filologie, produkcja medialna, produkcja filmowa, edytorstwo, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, lingwistyka stosowana, animacja kultury, public relations, lingwistyka i inne.
Wymienione kierunki studiów kształcą w zawodach, na które jest zawsze zapotrzebowanie.